Arduino Kartı Nasıl Edinilir?

Ülkemizde birçok internet sitesinin yanı sıra bazı elektronik parça satıcılarında da kolaylıkla bulabileceğimiz Arduino kartı için bir alternatif de Çin’den satış yapan güvenilir satıcılardır. Ancak belirtmekte fayda var: Çin’den yapılan alışverişler için zamanınızın birazcık fazla olması gerekiyor. Öyle ki Çin’den yapılan bir alışverişin ülkemize ulaşması 1-2 ay kadar sürebiliyor. Ancak Çin Pazarı ülkemize kıyasla oldukça ucuzdur.

Arduino Alırken Klonlar ve Orijinalleri Ayırt Etme

Arduino kartı satın alırken dikkat edilmesi gereken birçok konu vardır ancak en önemlilerinden bir tanesi Arduino kartının orijinal olmasıdır. Aslında bakıldığı zaman klon ve orijinal Arduino kartı arasında çalışma mantığına etki edecek bir farklılık bulunmuyor. KArt üzerinde bulunan bazı elemanların ise yerlerinde farklılık görebiliriz.

Önceki yazılarımızda Arduino’nun açık kaynak kodlu bir platform olduğunu belirtmiştik. Bu sebeple üreticilerin Arduino kartlarının kopyalarını üretmesini engellemek gibi bir amacı yok. Arduino kartların lisanslanmasında isimler kullanıldığı için aynı donanım ve aynı devreye sahip başka kartların üretilmesinde sakınca bulunmuyor. Ancak internette satın alacağınız kartların neredeyse tamamının ismi aynı: Arduino. Tabi bu durum lisanslama işlemini ismi ile yapan Arduino için ilginç bir detay. Unutmamanız gereken bir başka detay ise farklı isimlerde aynı platformda çalışan başka kartlar da bulabileceğiniz. 

Sonuç olarak ismi aynı da olabilir farklı da olabilir, aldığınız Arduino kartı yaptığınız çalışmayı etkilemeyecektir.