Arduino Nasıl Kullanılır?

Arduino, açık kaynak kodlu ve ucuzdur ancak tüm projelerinizi sıfır elektronik ve yazılım bilgisi ile çabucak yapabileceğiniz bir teknoloji değildir. Kendi kütüphaneleri ve örnekleri ile birlikte öğrenebileceğiniz ancak yazılım ve elektronik öğrenmeden çok fazla ileri gidemeyeceğiniz bir teknolojidir.

Arduino hakkında temel bilgileri öğrenmeniz, Arduino ile çalışmaya başlamadan önce oldukça yararlı olacaktır.  Sonrasında yapacağınız prptotip için uygun bir Arduino kartı edinmeniz gerekecektir(Arduino Uno, Arduino Mega 250, Arduino Leonardo… vs). Bütün Arduino kartları aynı şekilde programlananır, ancak farklı kartlar farklı özellik ve fonksiyonlar sunar.

Size uygun Arduino kartını bulduğunuzu düşünelim. Şimdi bir bilgisayara, USB kablosuna, çeşitli direnç ve ledlere, butonlara, breadboarda, bağlantı ve atlama kablolarına, çeşitli sensörlere ve LCD gibi teknolojik malzemelere ihtiyacınız var.

Şimdi sıra programlama aşamasına geldi. Arduino programlama yazılımını buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Arduino projeleriniz için hazırlayacağınız devreleri çizmek için Fritzing programını buraya tıklayarak indirebilirsiniz. Fritzing programı projelerinizin çizimlerini yapabilmenizi sağlar.