Arduino Nedir?

Arduino;

  • Kolay bir kullanıma sahip,
  • Donanım ve yazılıma  dayalı,
  • açık kaynak kodlu elektronik bir platformdur.

İkinci bir tanım olarak ise Arduino: Üzerinde barındırdığı temel elektronik ve programlama bileşenleri ile bizlere hızlı bir prototipleme imkanı sunan elektronik bir karttır.

Terimsel olarak ise Arduino: Bir G/Ç kartı ve Processing/Wiring dilinin bir uygulamasını içerisinde barındıran ve geliştirme ortamından oluşan fiziksel bir programlama platformudur.

Elektronik ve programlama temelleri olmayan öğrencilerin kolay bir şekilde prototipleme yapabilmelerini sağlamak amacıyla geliştirilen bu yapı bağımsız bir yazılım platformudur. Bu yazılım C ve C++ dillerinin söz dizimini kullanmaktadır. Bu söz dizimini daha önce kullanan kişiler arduino programlamaya kolayca uyum sağlamaktadır.

Arduino kullanılarak çeşitli devre elemanları pasif ya da aktif hale getirebilir, devre elemanlarından geri dönüş değerleri okuyup yorumlanabilir. Ayrıca arduino’da kullanılan iletişim protokolleri ile bağlı olduğu cihaz ya da diğer kartlar ile haberleşme sağlayabiliriz.

Arduino’nun bu kadar popüler hale gelmesindeki en önemli etken tamamen açık kaynak kodlu olmasıdır. Bu sayede Arduino maliyetleri düşerken kullanıcı ihtiyacına yönelik Arduino da geliştirebilmektedir.