Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri

Bilgisayar hızlandırma konusunda herkesin söyleyecek bir şeyleri vardır elbette. Bizde bilgisayarın kullanıma bağlı olarak zamanla yavaşladığını söyleyerek başlayalım. Ancak donanım bakımından eski bir bilgisayar zamanla yavaşlamanın bir başka unsurudur. Bilgisayarın yavaşlamasının sebebi kullanmaya bağlı gereksiz dosyalarla dolan işletim sistemidir. Bilgisayara format atmadan sadece gereksiz dosyaları temizleyerek bilgisayarın hızını artırabilirsiniz.

Bilgisayarınız donanım bakımından eski ise dosyaların silinmesi sonucu bilgisayarınızın hızında çok fazla değişim olmaz ancak eskisinden daha iyi olacağını söyleyelim. Ancak bilgisayarınız donanım bakımından yeni ise işletim sisteminin bilgisayarın performansını düşürmesini önleyebilirsiniz.

1) Gereksiz Programları Kaldırın

Bilgisayar hızlandırma yöntemlerine ilk olarak gereksiz programları temizleyerek başlayın. Bilgisayarınızı hızlandırmanın ve temiz bir bilgisayara sahip olmanın ilk adımı gereksiz programların temizlenme işlemidir.

Denetim Masası > Programlar > Programlar ve özellikler” yolunu takip ederek gereksiz programları bilgisayarınızdan kaldırabilirsiniz.

Programlar listesinden kullanmadığınız programların tespitini yapın. Üst kısımda bulunan “Kaldır” butonuna basarak ya da program üzerine sağ tık-kaldır seçeneği ile programı bilgisayarınızdan kaldırabilirsiniz.

program-ekle-kaldır

2) Antivirüs Kurun

Bilgisayar hızlandırma konusunda bir başka önemli unsur antivirüslerdir. Bilgisayarınızın yavaşlamasının en büyük sebeplerinden birisi de virüslerdir. Bilgisayarınızda antivirüs yoksa bir antivirüs edinin. Varsa tam Tarama, Derin Tarama veya benzeri bir seçenekleri kullanarak bilgisayarınızı tarayın. Tarama işlemi uzun sürebilir ancak zararlı yazılımlardan ve dosyalardan kurtulmuş olursunuz.

3) AntiMalvare Kullanın

Virüsler haricinde bilgisayarınızı zararlı yazılımlardan da korumanız gerekmektedir. Bunu herhangi bir Antimalware programı ile yapabilirsiniz. Antimalware yazılımlarının asıl hedefi trojan, arka planda çalışan zararlı uygulamalar, reklam ve casus yazılımlardır. Ancak unutulmaması gereken nokta bilgisayarınızda çok fazla zararlı yazılım varsa sistem dosyalarınızın da zarar görebileceği ihtimalidir.

antivirüs

4) Disk Temizleme

Windows size “disk temizleme” aracını ücretsiz olarak sunmaktadır. Yıllarca Windows işletim sisteminin temel parçalarından bir tanesi olan disk temizleme işlemi gereksiz dosyaları temizlemek ve bilgisayarınızın performansını artırmak için mükemmel bir araç.

Denetim Masası > Yönetimsel Araçlar > Disk Temizleme yolunu takip ederek disk temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Denetim masası üzerinde yönetimsel araçlar seçeneğini göremiyorsanız sağ üst köşeden görüntüleme ölçütü olarak “Küçük Simgeler” seçeneğini işaretlerseniz daha rahat bulabilirsiniz.

Disk Temizleme işlemine başlamadan önce  “Sistem dosyalarını temizle” seçeneğini tıklayın. Uygulama eski Windows Update dosyalarını ve günlük dosyaları kontrol eder  ve kapsamlı bir tarama gerçekleştirir.

Genel anlamda taramanın bulduğu bütün dosyaları temizleyebilirsiniz. Her sonuç türünün yanında yer alan onay kutusunu işaretleyerek Tamam’ı tıklayın. Bununla beraber, Sistem dosyalarını temizle seçeneğini kullanarak Önceki Windows yüklemelerini temizlemeyi seçtiğinizde artık önceki Windows sürümüne geri dönemeyeceğinizi de hatırlatalım.

disk-temizleme

5) Sabit Diskinizi Birleştirin

Windows 10 işletim sistemi, gerekli durumlarda disk birleştirme işlemini otomatik gerçekleştirir. Bilgisayarınızdan veri silme işlemi gerçekleştirdikçe  bir kaç ay içerisinde bu işleme bağlı olarak disk birleştirme işlemi yapılması gerekir. Bu işlem bilgisayarınızın performansını artıracaktır. Diğer Windows işletim sistemlerinde ise Denetim Masası > Yönetimsel Araçlar penceresinden“Sürücüleri Birleştir ve İyileştir” aracı ile bu işlemi yapabilirsiniz.

Bir Bak İstersen: Google İnternetsiz Çeviri Hizmetini Sundu

6) Başlangıç Listesini Temizleyin

Windows işletim sistemi önyükleme konusunda MacOS, Chrome OS ve Linux işletim sistemlerinin gerisindedir. Bunun sebebi Windows işletim siteminin başlangıçta çalıştırdığı yazılım sayısıdır. Başlangıçta çalışan programların birçoğu gereksizdir.

Bilgisayarınızın başlangıç listesini temizlemek için Ctrl + Alt + Delete tuşlarına basın ve Görev Yöneticisi’ni seçin. Açılan pencerede “Daha Fazla Ayrıntılar” seçeneğine tıklayarak ekranın üst kısmında bulunan “Başlangıç” sekmesinden gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz.

Windows önyükleme esnasında tüm uygulamaları kontrol eder.Bir uygulamayı devre dışı bırakmak için uygulamayı seçerek “Devre Dışı Bırak” seçeneğini kullanabilirsiniz.

7) AppData Klasörünü Temizleme

Bir uygulamayı kurup kaldırdığınız zaman bilgisayarınızda o uygulamaya ait kalıntılar kalır. Kalıntıların en sık kullandığı klasörlerden birisi AppData klasörüdür.

Klasör varsayılan olarak gizlidir. “C:\Users\[Username]\AppData” veya “Windows + R” ile Windows aramaya “%AppData%” yazarak klasöre erişebilirsiniz. Arama ile gittiğiniz zaman “Roaming” klasörü ile karşılaşırsınız. AppData ana dizinine ulaşmak için yol üzerinden “AppData” seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Ana klasör üzerinde “Local, LocalLow ve Roaming” adında 3 alt klasör bulunur. Kurup kaldırdığınız yazılımın izlerini bulabilmek için bu üç klasörün tamamını kontrol edin. Ancak yaptığınız işlem hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz hiçbir doyayı silmeyin.

8) Eski Program Dosyalarınızdan Kurtulun

Bilgisayara kurup kaldırdığımız dosyaların kalıntıları bilgisayarınızın performansını azaltan diğer unsurlardır. Kalıntı dosyaları bulabileceğiniz adres “Program Files” klasörüdür. Kalıntı dosyalar bazı bilgisayarlarda “C:\Program Files”‘ klasöründe bazı bilgisayarlarda ise “C:\Program Files’da (x86)” klasöründe tutulur.

Önemli: AppData klasöründe olduğu gibi, her klasörde dikkatli ve yavaş bir şekilde çalışmanız geri dönüşü olmayan hataların önüne geçebilmek için oldukça önemlidir.

regedit

9) Kayıt Defterini Temizleyin

Bilgisayar hızlandırma konusunda bir diğer önemli faktör kayıt defteri temizliğidir.Kayıt defteri temizliği kelimesini duyduğunuz zaman aklınıza birçok farklı senaryo gelebilir. Hatta bu senaryoların bazıları sizi korkutmuş da olabilir. Ancak kayıt defteri temizliği korkacağınız bir durum değildir. Öyle ki bir kütüphane düşünün ve bu kütüphane ne kadar büyükse aradığınız şeyi bulmanız o kadar zaman alır. Benzer şekilde kayıt defterinizdeki gereksiz dosya çoğaldığı zaman Windows’un ihtiyaç duyduğu girdileri bulması da o kadar zaman alır.

Bir Bak İstersen: Huawei Mobile Service Tanıtıldı

“Windows + R” kısayolu ile Windows aramayı açarak “Regedit” yazınız. Kayıt defteri penceresi sizi karşılayacak. Ardından Bilgisayar\ HKEY_LOCAL_MACHINE \ SOFTWARE ve Bilgisayar \ HKEY_CURRENT_USER \ Software yolunu takip ederek her klasörde yavaş ve dikkatli bir şekilde çalışın. Klasörler içerisinde kullanmadığınız yazılımların girişlerini silin.

Önemli: Yanlış kayıt defteri girdisi sildiğiniz zaman sisteminiz için ciddi sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Regedit üzerinde işlem yapmadan önce kayıt defteri verilerinizi tam olarak yedeklemeyi unutmayın. (Regedit “Dosya” menüsü üzerinden “ver” seçeneği ile kayıt defteri yedeğinizi alabilir, “Al” seçeneği ile de aldığınız yedeği geri yükleyebilirsiniz.)