Hacklenemeyen Güvenlik Sistemi Geliştirildi

Hacklenemeyen güvenlik sistemi geliştirildi. Birçok araştırmacı tarafından geliştirilen bu yeni güvenlik sistemi kullanıcılar arasındaki mesajlaşmalara dışarıdan sızmalara engel olabiliyor. Ayrıca sistemde silikon çipler kullanılıyor.

Bilim insanları, cracklenemeyen yeni bir güvenlik sistemi geliştirmiş olabilir. St Andrews Üniversitesi, Kral Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (KAUST) ve CUP Sciences yetkilileri, yeni geliştirdikleri bu sistem ile iletişim gizliliğinde devrim yaptıklarını iddia ediyor.

Hacklenemeyen-Güvenlik-Sistemi

Uluslararası araştırma ekibi iki kullanıcı arasında giden bilgiyi bir seferlik hacklenemez iletişim yolu ile yapabilen optik çipler geliştirdi. Bu optik çipler çipler, iddialar doğru ise “mükemmel gizliliğe” daha önce hiçbir sistemde görmedğimiz şekilde ulaşabiliyor.

Araştırmacılar tarafından kompleks yapılar içeren silikon çipler üretildi. Bu kompleks yapılar geri dönüşü olmayacak şekilde değişiyor. Bu bilgiler ele geçirilemeyen ve tek seferlik üretilen anahtarlarla karşı tarafa iletiliyor ve saldırganlar tarafından ele geçirilemiyor.

2020 yılına gireceğimiz şu günlerde  şifreleme teknikleri bilginin hızla iletilmesini sağlıyor ancak gelecekteki algoritmalar günümüzdeki şifreleri kırabilir. Araştırmacılar tarafından geliştirilen ve veriyi şifreleyen yeni sistemin kırılamaz olduğu güçlü iddialar arasında. Bununla beraber yeni teknik, ağ sistemlerinde günümüz şifreleme yöntemlerinden daha az uer kaplıyor.

Araştırma ekibi lideri Dr. Andrea Fratalocchi, güçlü kuantum bilgisayarların gelişmesi ile birlikte şifreleme yöntemlerinin kısa sürede kırılacağını ifade ediyor.. Fratalocchi, bir hackerın şu anda şifrelenmiş bir mesajı saklayıp uygun teknoloji geliştirildiği zaman bu mesajı kırabileceğine dikkat çekse de yeni sistemin küresel olarak uygulanması halinde, hackerların kendilerine yeni iş bakmalarını da sözlerine ekliyor.

Araştırma ekibi günümüzde teknolojilerinin ticari amaçlarla kullanılmasını sağlayacak bir uygulama geliştirse de yakın zamanda tamamen işlevli bir demo versiyonu yayınlanabilir.