“Huawei Mobile Service” Google Servislerinin Alternatifi Olarak Tanıtıldı

Çinli teknoloji devi Huawei, ABD tarafından kısa bir süre önce birçok yaptırımın mağdur tarafı olmuş ve Google markasının servislerine alternatif servisler geliştirmek adına kolları sıvamıştı. Çinli dev şimdi de Google mobil servislerinin alternatifi niteliğinde Huawei Mobile Service (HMS) ekosisteminin açık betasının tanıtımına Çin’de başladı.

2019 mayıs ayı itibari ile Donald Trump yönetimi tarafından kara listenin bir üyesi haline gelen dev firma, yeni teknolojilerine Amerikan menşeli donanım ya da yazılımları dahil edemiyor. Buna bağlı olarak bu yasağın içine Google şirketi hizmetleri ve uygulamaları da dahil.

Günümüzde ABD’li teknoloji devine bağlı olduğu ifade edilse de kendi opsiyonuna sahip olmak isteyen Huawei yetkilileri uzun bir süredir kendi sistemini geliştirmek için uğraşıyor. Huawei markasının uzun bir süredir mobil ekosistemi Huawei Mobile Service (HMS) üzerinde çalıştığını da söyleyelim. Google mobil servislerine bir opsiyon olarak geliştirilen sistem, bugün itibari ile Çin’de beta olarak yayına başladı.

huawei-mobile-services

Çin’de geliştiricilerin deneyimine sunulan HMS, beta süreci boyunca Google servislerine iyi bir alternatif olacağı konusunda iyi izlenimler bıraktı. 2019 Ekim ayında tanıtılan platform AppGallery, Browser, Cloud, Themes, Music, Video ve Asistan uygulamalarından oluşuyor. Çinli teknoloji devinin amiral gemisi modeli Mate 30 Google servislerini kullanmıyor. Ancak bu cihaz bunarağmen 2020 ocak ayında satışa sunulacak.

Günümüzde kendine özgü bir ödeme sistemine ve uygulama mağazasına sahip olacak model kendi uygulamalarını HMS sistemi ile kullanıcılarına sunacak. Bununla beraber herhangi bir uygulamayı Google yerine Huawei hizmetlerini kullanacak şekilde tanımlamak maliyetli bir işlem olarak görünüyor. Huawei ve Honor markasının Hindistan’da bulunan CEO’su Charles Peng, The Economic Times gazetesine yaptığı röportajda her iki ülkede en iyi 150 uygulama ile çalıştıklarını ve bunun için 1 milyar dolar kaynak ayırdıklarını da sözlerine eklemişti.