C Programlama Dersleri

C Programlama Dili genel amaçlı yapısal bir programlama dilidir ve temellerini Martin Richards tarafından geliştirilen BCPL isimli bir  dil oluşturur. Sonrasında KEn Thompson BCPL  dilinden esinlenerek B dilini geliştirmiştir. Geliştirilen bu B dili C dilinin gelişmesinde basamak olarak kullanılmıştır. Sonrasında ise C dili Brian Kernighan ve Dennis Ritchie tarafından geliştirilmeye devam edilmiştir.

1983 yılına kadar C dili standartları Brian Kernighan ve Dennis Ritchie tarafından yazılan “The C Programming Language” kitabında yazıldığı şekli ile uygulanmıştır. Zamanla daha yaygın bir dil haline gelen C dili için yeni standartlara ihtiyaç olmuştur ve bu yeni standartları belirlemek amacı ile 1983 yılında bir komite toplanmıştır. Toplanan bu komite ANSI C isminde yeni standartlar oluşturmuştur. ANSI kelimesinin açılımı “American National Standart Institute” olarak karşımıza çıkar. 1983 yılından itibaren ANSI C standartları tüm dünyada uygulanmıştır. Günümüzde ise C dilinin bu versiyonu “ANSI C” veya “C89”  ismi ile karşımıza çıkar.

Günümüzdeki C derleyicilerin tamamı ANSI C standartlarını derleyecek şekilde geliştirilmiştir. 1990 senesinde ise ANSI C ISO (International Organization for Standardization) tarafından, bazı değişiklikler yapıldı ve ISO/IEC 9899:1990 ismi ile yeniden tanıtıldı. Bu sürüm “C90” ismini almıştır.

2000 senesinde ise ANSI ISO/IEC 9899:1990 standardı yeniden uyarlanarak “C99” ismi ile yeniden yayınlandı.

2011 tarihinde ise yeni bir versiyon yayınlandı ve C11 standartları ile C Programlama diline ve kütüphanesine yeni güncellemeler ve bunlarla birlikte birçok yeni özellik eklendi. Bu versiyonla birlikte C++ Programlama Dili ile uyumluluk geliştirilmiştir. Bu versiyon C dilinin günümüzde kullandığımız standart şeklidir.

2018 yılının Haziran ayında ise C18 C standardı yayınlanmış ve bu standart aktif standart olarak belirlenmiştir. Ancak bu standartta yeni özellikler eklenmemiş, önceki standartta olmayan teknik düzeltmeler yapılmış ve açıklamalar eklenmiştir.

C dili, Assembly dilinin gücünü yüksek seviyeli dillerin hızları ve kolay programlama yapabilme özellikleri ile birleştirmiş ve kullanıcılar için pratik bir ortam sağlamıştır. Bu sebeple, C dili her geçen gün daha fazla rağbet görmeye devam etmektedir.

 

c-dili-lifeacode

Sitemiz üzerinde C Dili hakkında detaylı bilgilere ve C Programlama eğitimine yer verilmiştir. Aşağıda C Programlama dersleri ile ilgili konu listesini bulabilir, dilediğiniz konuyu inceleyebilir ve eğitimler hakkında yorumunuzu bizlere iletebilirsiniz.

 

Not: Sitemiz üzerinde bulunan C dili eğitimleri sürekli güncellenmektedir. Yeni eklenen eğitimleri sitemiz üzerinden takip edebilirsiniz.