HTML <q> Etiketi

HTML <q> etiketi kısa alıntı tanımlamak için kullanılır. Tarayıcılar bu bölümü genellikle çift tırnak(” “) içerisinde gösterir. 

 

Söz dizimi:

<p> Lifeacode bir eğitim sitesidir.</p>  
<p> HTML <q>Bir betik dilidir.</q></p>  

Ekran Çıktısı:

Lifeacode bir eğitim sitesidir.

HTML Bir betik dilidir.

 

HTML <blockquote> Etiketi

Büyük bir alıntı bölümü tanımlamak için kullanılır.

<p> Örnek Metin</p>  
<blockquote>Lorem Ipsum, dizgi ve baskı endüstrisinde kullanılan mıgır metinlerdir. Lorem Ipsum, adı bilinmeyen bir matbaacının bir hurufat numune kitabı oluşturmak üzere bir yazı galerisini alarak karıştırdığı 1500'lerden beri endüstri standardı sahte metinler olarak kullanılmıştır. Beşyüz yıl boyunca varlığını sürdürmekle kalmamış, aynı zamanda pek değişmeden elektronik dizgiye de sıçramıştır. 1960'larda Lorem Ipsum pasajları da içeren Letraset yapraklarının yayınlanması ile ve yakın zamanda Aldus PageMaker gibi Lorem Ipsum sürümleri içeren masaüstü yayıncılık yazılımları ile popüler olmuştur.</blockquote>  

Ekran Çıktısı:

Örnek Metin

Lorem Ipsum, dizgi ve baskı endüstrisinde kullanılan mıgır metinlerdir. Lorem Ipsum, adı bilinmeyen bir matbaacının bir hurufat numune kitabı oluşturmak üzere bir yazı galerisini alarak karıştırdığı 1500’lerden beri endüstri standardı sahte metinler olarak kullanılmıştır. Beşyüz yıl boyunca varlığını sürdürmekle kalmamış, aynı zamanda pek değişmeden elektronik dizgiye de sıçramıştır. 1960’larda Lorem Ipsum pasajları da içeren Letraset yapraklarının yayınlanması ile ve yakın zamanda Aldus PageMaker gibi Lorem Ipsum sürümleri içeren masaüstü yayıncılık yazılımları ile popüler olmuştur.

 

Özel Kullanımları:(<q> ve <blockquote>)

Etiket
Açıklama
<abbr>
Kısaltma tanımlamak için kullanılır.
<address>
Yazarın iletişim bilgilerini tanımlar.
<bdo>
Metin yönü tanımlar.
<blockquote>
Alıntı metin tanımlamak için kullanılır.
<q>
Küçük alıntı tanımlamak için kullanılır.
<cite>
Alıntı kaynak unvanı belirtir.
<define>
Bir tanım terimi tanımlamak için kullanılır.

 

Tarayıcı Desteği:(<q> ve <blockquote>)