Java’nın Tarihsel Gelişimi

Java 1990 lar da Sun Microsystem tarafından geliştirilmeye başlanıldı. Java günümüzde de geliştirilmeye devam edilmektedir. Burada dilin geliştirilmesindeki en önemli kilometre taşları aşağıdaki gibidir.

Java’nın Yıllara Göre Gelişimi

1990:  Bu yıllarda ekibin başında James Gosling vardı. Gosling ve ekibi bu yıllarda elektronik cihazların tüketimi için bir programlama dili üzerinde çalışmaktaydı. Amaçları küçük de olsa bir dil geliştirmekti.  Geliştirecekleri bu dilin yeni çiplere kolayca adapte olmasını ve güvenilir olmasını istiyorlardı. Dil ilk başlarda Oak olarak biliniyordu fakat bu kullanıldığı için değiştirme kararı aldılar.

1992:  Takım Star 7 (*7) isimli bir proje oluşturdu ve bu projeyi kişisel olarak (Şahsa ait) geliştirdi. El ile kontrol edilebiliyordu. Takım bunu tek kişide birleştirdi ancak TV de set üstü bir kutu geliştirmek için gecikiyorlardı.

1994: Ekip 1993 de gelen web popülerliğinin farkına varır ve web alanında çalışmalar yapar. ilk olarak etkin bir şekilde web tarayıcıları üzerinde çalışırlar. Sun’ın üst düzey yöneticileri bundan etkilenirler.

MAYIS 23 – 1995 : San Francisco da Sun Microsystem resmi olarak Java 1.0 i çıkardıklarını duyurur. Bununla birlikte Java tarayıcısı olan Netscape’nin resmi olarak lisansları çıkarılmaya başlanılmıştır.

1995 ve Sonrası: Java her gün üzerine bişeyler eklenerek geliştiriliyor ve her gün yeni uygulamalar çıkartılıyor. Kısacası java her yerde.