WAMP SERVER KURULUMU

PHP çalışmaları yapmak ve yaptığımız çalışmaların bir önizlemesini bilgisayarımızda görmek için bir sunucuya ihtiyacımız olacaktır. Sunucu işlemini ayrı ayrı programlar kullanarak yapabileceğimiz gibi tek bir program kullanarak da yapabiliriz. Kullanacağımız programın ismi wamp server.

Sunucu olarak kullanılabilecek daha birçok program vardır.Xampp, Appserv programları wamp server ile birlikte en çok tercih edilen sunucu programlardır.

Wamp Server programı ücretsiz ve Türkçe dil desteği olduğu için tercih edilmektedir. Programı buraya tıklayarak indirebilir ve kurulum işlemine başlayabilirsiniz. Kurulum esnasında güvenlik duvarı uyarısıyla karşılaşabilirsiniz. Bu uyarıya izin vererek Wamp Server programına gereken izinleri vermiş olursunuz.  Lokal bir sunucu oluşturmanız için wamp server programının istediği yetkileri vermelisiniz.

Wamp Server Kullanımı

Wamp Server programını açtıktan sonra sağ altta bulunan ikonu tıklayarak “www” dizinine gidebilirsiniz. Bu dizin varsayılan olarak C:Wampwwwşeklindedir.

“www” dizinine yani klasörüne attığımız bütün dosyaları http://localhost adresinden görebilirsiniz. Bunun için öncelikle wamp server programından sunucuyu aktif hale getirmeniz gerekmektedir.

Wamp Üzerinde Farklı Bir Port Kullanmak

Wamp Server sunucuya bağlantı sağlamak için 80 portunu kullanır. Eğer 80 portunu başka bir program kullanıyorsa veya 80 portunu kullanırken bir hata yaşanıyorsa wamp server config ayarlarından port değiştirilerek sorun çözülür.

Sağ altta bulunan wamp ikonuna sol tıklayıp orda bulunan Apache sekmesi üzerinden “httpd.conf” dosyası seçilir. Metin editörü üzerinde aşağıdaki gibi görüntülenir ve değişiklik elle gerçekleştirilir.

Listen 80

Yukarıda 80 yazan yer wamp portunu ifade eder ve değiştirildiğinde sunucuda hata varsa giderilir. Değiştirildiği zaman dikkat edilmesi gereken nokta localhost adresidir. Portu örneğin 90 ile değiştirdiğimizde localhostumuzun yeni adresi http://localhost:90 olur.