Python Kurulumu(Windows-Linux)

Python programlama diline geçmeden önce sistemimize python programlama dilini yüklememiz gerekmektedir. Burada hem Windows hem de Linux sistemlerine python dilinin nasıl kurulacağını öğreneceğiz.

 

Linux/GNU İşletim Sistemlerine Python Kurulumu

Günümüzde birçok Linux işletim sisteminde python kurulu gelmektedir. Kurulu gelen bu sistemlerde tek fark sürümlerden kaynaklanır. Linux sistemimde hangi python sürümü yüklü diye düşünebilirsiniz. Bunun cevabını almak için python kod satırına aşağıdaki komutu yazmanız yeterli olacaktır.

Python –v

Yukarıdaki kod sonucunda sistemde kurulu olan python sürümünü öğrenebilirsiniz. Genel olarak 2x ve 3x sürümleri şu anda kullanılan python sürümleridir.

Sistemle ilgili detaylı bir rapor da isteyebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki komutu kod satırına yazmanız gerekmektedir.

ls –g {,/usr{,/local}}/bin | grep python

Kullandığınız Linux sisteminde 2x python kurulu ve siz bunu 3x yapmak istiyorsanız aşağıdaki kodu kullanarak sisteminize python 3x sürümünü yükleyebilirsiniz.

Sudo apt-get install python3

 

Windows İşletim Sistemlerine Python Kurulumu

Python Linux işletim sisteminde olduğu gibi Windows işletim sistemine kurulu olarak gelmemektedir. Ama Windows işletim sistemine python kurmanın normal bir program kurmaktan farkı yoktur.

https://www.python.org/downloads/ adresinden sisteminize uygun python sürümünü indirebilir ve normal bir program kurulumu şeklinde sisteminize kurabilirsiniz.