Python Uygulama Geliştirme Arayüzleri

Python yorumlayıcısını sisteminize kurduktan sonra uygulama geliştirmek için bir arayüze ihtiyacınız olacak. Bu arayüzlere kısaca IDE(Integrated Development Enviroment-Tümleşik Geliştirme Ortamı) ismi verilir ve ihtiyaçlarınıza yönelik birçok IDE mevcuttur.

Python ile uygulama geliştirirken IDE kullanıp kullanmamak da tamamen size kalmıştır. IDE kullanımı hız açısından kullanıcıya oldukça fayda sağlayacaktır. Fakat ben IDE kullanmak istemiyorum derseniz de gedit ve terminal her zaman sizinle olacaktır. Yine de IDE kullanma isterseniz Netbeans, Komodo, Wing, Eclipse, Sublime Text gibi daha birçok alternatifiniz olduğunu da bilmeniz sizin açınızdan oldukça önemlidir.

Örneğin Linux işletim sistemimize eclipse editörünü kurmak istiyoruz.  Bunun için ubuntu software center üzerinde “eclipse” terimini aratıyoruz ve çıkan seçenekler arasından eclipse’yi seçip yükle butonuna basıyoruz.

Bir diğer seçenek olarak terminal üzerinden eclipse editörünü yükleyebiliriz.Bunun için terminali açıp aşağıdaki kodu yazmanız gerekmektedir.

Sudo apt –get install eclipse

Karşınıza gelen onay sorularını onayladıktan sonra eclipse indirilerek sisteminize yüklenecektir.Eclipse kurulduktan sonra çift tıklayarak editörünüzü başlatabilirsiniz. İlk açılışta sizden projelerinizi kaydedeceğiniz dizini isteyecektir. Çalışma klasörünüzü belirledikten sonra kod yazmaya başlayabilirsiniz.

Eclipse üzerinde yer alan help menüsünden İnstall New Software seçeneğine tıklayarak  Pydev kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. Pydev kurulumu gerçekleştikten sonra  New Project menüsünden yeni bir Pydev projesi açarak uygulama geliştirmeye başlayabilirsiniz.